Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

Čaj - nápoj, ktorý zahreje, vylieči, ale aj povzbudí nielen telo, ale i dušu. Podľa tradičných ľudových bájí vznikol čaj pred takmer 5000 rokmi. Vraví sa, že čaj vznikol náhodou, keď čínskemu cisárovi Šen-nungovi, ktorý bol známy tým, že pil len prevarenú horúcu vodu, padlo do nápoja niekoľko lístkov čajovníka.

 

 svet-orientu-caj

 

Pôvodnou krajinou čaju je Čína, kde sa tento tradičný nápoj teší veľkej obľube už po tisícročia. Odtiaľ sa čaj rozšíril ako obchodný artikel do ostatných krajín, najmä Británie, vďaka  geopolitickej situácii. Pôvodne bol čaj len zelený v čerstvej forme, avšak takto by neprežil prevoz do vzdialenejších krajín, a preto ho začali upravovať.  Všetky druhy čaju tak ako ho poznali v histórii, ale aj dnes, pochádzajú z jedného druhu rastliny - čajovník čínsky.

 

Čaju sa pripisujú mnohé liečivé, priam až zázračné účinky. Medzi najvýznamnejšie účinky čaju na ľudský organizmus patrí predovšetkým znižovanie hladiny tukov v krvi. Stretnúť sa však môžeme aj so znižovaním únavy a zvýšením telesnej a duševnej činnosti, čo je zapríčinené obsahom kofeínu v tomto nápoji. Vďaka kofeínu čaj pozitívne pôsobobí na náš centrálny nervový systém, podporuje činnosť srdca a ciev a znižuje krvný tlak. Avšak, obsah kofeínu nie je vždy rovnaký. Je úzko spätý s druhom čaju a jeho prípravou.

 

Medzi významné priaznivé účinky čaju patrí aj napomáhanie ku znižovaniu hladiny cholesterolu, najmä pri nefermentovaných druhoch čajov. K tomu dopomáhajú polyfenoly. Tieto látky sú najdôležitejšie z hľadiska chuti a farby, pretože majú výrazné anti-alergénné účinky a pôsobia v tele ako prevencia proti vzniku nádorových ochorení.

 

Čaj pozitívne vplýva aj na náš zovňajšok, najmä na zuby. Je prirodzeným zdrojom fluoridu, čím zabraňuje vzniku zubného kazu. Ak vás trápi zubný povlak, možno budete prekvapený, že pitie čaju znižuje povlak na zuboch.

 

Pitie čaju je obľúbené aj vďaka obsahu liečivých látok napomáhajúcich najmä pri chorobách. Väčšina z nás tzv. „čajíčkuje“ pri rôznych ochoreniach. Čaj pomáha hneď niekoľkými spôsobmi:

 

1. Prirodzene zvyšuje obranyschopnosť organizmu pri vírusových ochoreniach ako je chrípka

2. Bráni vzniku infekcií v našom tele

3. Pôsobí ako prirodzené diuretikum, čím napomáha prečisťovaniu organizmu

 

Ak prežívate stresujúce obdobie, alebo sa nachádzate v stresujúcom prostredí, šálka čaju vám môže pomôcť zbaviť sa prebytočného napätia v tele. Je známe, že čaj napomáha lepšiemu sústredeniu.

 

caj-tea-svet-orientu

 

Druhy čajov

Poznáme niekoľko základných druhov čajov. Druh čaju výrazne ovplyvňuje finálnu chuť nálevu.  Avšak chuť nemusí byť rovnaká ani pri nálevoch z tej istej rastliny v dvoch rôznych sezónach.

Medzi základné druhy môžeme zaradiť:

 

 1.      Biely čaj – Lístky z čajovníka sa zbierajú ešte pred rozvinutím a potom sa nechajú zvädnúť. Čaj sa suší veľmi pomaly na priamom slnku a následne sa už neupravuje. Vďaka tomu zostáva čaj po príprave takmer bezfarebný s lahodnou jemnou arómou a chuťou.

 

 2.      Zelený čaj – čajové lístky sa hneď po zvädnutí prudko zohrejú, čím sa zamedzí fermentačným procesom. Čaj sa následne vysuší na slnku (prípadne v sušiarni) a roztriedi. Vďaka tomu nedochádza k takmer žiadnej fermentácii a lístky čajovníka si zachovávajú prirodzené minerály a vitamíny. Vďaka tomu pôsobí preventívne proti srdcovo-cievnym ochoreniam, vysokému krvnému tlaku a v neposlednom rade aj cholesterolu. Dôležitou vlastnosťou zeleného čaju je, že regeneruje bunky, a teda spomaľuje starnutie.

 

 3.      Oolong – tento druh čaju je niečo ako zlatá stredná cesta medzi zeleným a čiernym čajom. Získava sa vädnutím lístkov čajovníka na prudkom slnku, ktoré sa následne nechávajú mierne zoxidovať. Tieto čaje sú polofermentované a ich stupeň oxidácie nie je presne stanovený. Môže dosahovať až 85%. Chuť oolongu sa výrazné líši v závislosti od pestovania a spôsobe spracovania. Tieto čaje bývajú spravidla dodatočne aromatizované, napríklad pridaním orchideí.

 

 4.      Čierny čaj – vznikol náhodou najmä vďaka prekvitajúcemu obchodu medzi Európou a Čínou. Zelený čaj by sa pri ďalekom prevoze znehodnotil, a tak bolo potrebné niečo nové, čo vydrží dlhšie. Čaj získava svoje vlastnosti a farbu fermentáciou, pričom čajové lístky nadobúdajú tmavohnedú farbu.  Čajové lístky sa mechanicky narušia a oxidácia sa nechá úplne dokončiť. Spracovanie čierneho čaju trvá približne týždeň. Čierny čaj sa vyznačuje vysokým obsahom kofeínu, a preto má výrazné povzbudzujúce účinky na ľudský organizmus. Rovnako ako aj zelený čaj má antioxidačné účinky. Čierny čaj obsahuje vitamín B1, v malom množstve aj vitamín C, fluór a ďalšie minerálne látky. Taktiež pomáha znižovať hladinu cholesterolu, ale i glukózy v krvi, vďaka čomu je vhodný aj pre diabetikov.

 

 5.      Pu-Erh – Tento čaj pochádza z listov čajovníka ta-jie, čo v preklade znamená “veľký list”. Vyrába sa zo zelených listov, ktoré sú stlačené a dlho fermentizované, pokiaľ nezískajú špecifickú arómu a farbu. Tento druh čaju obsahuje menej trieslovín ako ostatné, vďaka čomu je vhodný na konzumáciu počas celého dňa. Tento čaj je však často preceňovaný a pripisujú sa mu až magické účinky. Pravdou je, že vplýva pozitívne na ľudský organizmus, ale žiadne špeciálne účinky neboli zatiaľ dokázané.

 

priprava-caju-svet-orientu

 

Príprava čaju

Lístky čajovníka sa pripravujú ako nálev, čo znamená, že čaj sa zaleje horúcou vodou a nechá sa lúhovať. Tradične sa čaje pripravujú v čajníku alebo v čajovovom hrnčeku. Čajník je vhodný predovšetkým pre jednonálevové čaje. Čajové hrnčeky sa používajú prevažne pri čajoch, ktoré môžeme zaliať viackrát.

Teplota vody a čas lúhovania závisí od doby oxidácie čaju:

 

Biely čaj – Môže sa zalievať až 90 stupňovou vodou pričom doba luhovania môže byť až 5 minút. Dávkovanie čaju je cca 1 čajová lyžička na 250 ml vody.

 

Zelený čaj – Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnej horkastej chuti zeleného čaju, ktorá vzniká nesprávnou prípravou, stačí dodržiavať jednoduchý postup. Čajové lístky je vhodné zalievať vodou od 70 do maximálne 80 stupňov. Teplejšia voda môže spôsobiť znehodnotenie čajových lístkov a zhorknutie nálevu. Taktiež doba lúhovania zeleného čaju by nemala presiahnuť 3 minúty, avšak toto sa môže meniť v závislosti od konkrétneho čaju.

 

Čierny čaj – Pripravuje sa pri maximálne teplote 90 stupňov a doba lúhovania je maximálne 5 minúť. Pri dlhšom lúhovaní sa do nálevu dostávajú triesloviny a čaj získava nepríjemnú horkastú chuť. Medzi ľudmi je rozšírená povera, že čím dlhšie čaj lúhujeme, tým je silnejší. To nie je pravda. Pri dlhom lúhovaní nálev prestáva byť prospešný pre náš organizmus a má negatívny vplyv na nervový system.

 

Oolong – Kvalitný oolong sa zalieva 95 stupňovou vodou a necháva sa lúhovať 5 sekúnd až 10 minút. Táto doba je závislá od počtu nálevov, ktoré pripravujeme. Tento druh čaju je možné zalievať niekoľkokrát.

 

Pu Erh – Pri príprave tohto čaju odporúčame použiť 80 až 90 stupňovú vodu, keďže pri takejto teplote je čaj jemnejší a do popredia sa dostávajú aromatické tóny čaju.

 

V článku sme si predstavili niekoľko základných druhov čaju a to, ako ich pripraviť.

Ako si pripravujete čaj vy?  Máte radšej tradičné čaje, alebo dávate prednosť ovocným príchutiam?

 

 

 

 

Marek Bellay