Poznáte ten pocit, keď ste najedený, ale ešte niečo „maličké" by ste zjedli? Najlepšie nejaký chutný kúsok koláča. Presne preto sme tu my. Teda, nie že by sme vám jeden upiekli, no máme pre vás pár domácich tipov, ktoré zaistia prázdny plech do 5 minút. Dobre, možno 10... Tak poďme nato.
1. Dobré cesto je základ
Veríme, že využitím nasledujúcich rád bude ten „váš základ" nezameniteľný.
Chcete, aby bolo piškótové alebo trené cesto jemnejšie? Jednoduché. Stačí, ak časť múky vymeníte za škrobovú múčku.
Krásna žltá farba? Vykúzlite ju ľahko, ak do cesta pridáte 1 až 2 polievkové lyžice pudingového prášku s vaniklovou príchuťou rozmiešaného v malom množstve mlieka.
Cesto prilepené na rukách vám už tiež nemusí robiť starosti. Namiesto ton múky si skúste ruky natrieť rastlinným olejom. Funguje to skvele!
Kysnuté cesto vie tráveniu dobre zavariť. Žalúdku však môžete pomôcť, ak doň pridáte kávovú lyžičku mletého zázvoru.
Vaľkať lískové cesto je ako zvádzať boj s veternými mlynmi. Vložte ho medzi dva papiere na pečenie a ak vám stále bude cestovať po doske či stole, pokvapkajte daný povrch vodou.
2. Záhady rúry
Skoro vždy posledný krok - pečenie v rúre - môže celé vaše kuchárske úsilie potopiť alebo naopak vyzdvihnúť. My chceme to druhé. Preto vám prezradíme niečo, čo by vám mohlo pomôcť.
Ak vložíte do rúry koláč, do ktorého ste dali vyšľahaný sneh z bliekov alebo prášok do pečiva, zo začiatku rúru neotvárajte. Cesto by vám padlo.
Aj vy máte rúru, ktorá z jednej strany pripeká? Nevadí. Ak je to zhora, koláč pokojne zakryte alobalom a ak zdola, tak pod plech položte ešte jeden. Pohltíte tak zbytočne vysoké teplo.
3. Ako zachrániť, čo sa pokazilo
Občas to pečenie nejde podľa predstáv. Na najčastejšie omyly máme riešenia! Mýliť sa je predsa ľudské.
Sušienky vyzerajú krásne, ale sú veľmi tvrdé. Čo s tým? Za dve hodinky sú ako vankúšik. Stačí, ak ich poukladáte do krabice na krajce čerstvého chleba a krabicu zavriete.
So suchým cestom sa môžete rozlúčiť, teda ak máte po ruke rum alebo kompót. Pár kvapiek jedného alebo druhého a koláče rýchlo zmäknú.
Koláč sa podaril, no nie a nie ho dostať z formy von. Vlhká utierka a zopár minút je tá správna kombinácia! Ak koláč necháte na vlhkej utierke chvíľku položený, sľubujeme, že z formy vykĺzne skoro sám.
4. Koláčmi obľúbené orechy
Jedna z najčastejších ingrediencií. Ale ani pri nich to gazdinky (či gazdovia) nemajú najľahšie. Ak pridávate do koláčov lieskové oriešky, vlaššské orechy či mandle, dajte ich najskôr na chvíľku do teplej rúry alebo na rozohriatu panvicu. Získajú tak lepšiu a ostrejšiu chuť.
Bojíte sa do koláča pridať lieskové oriešky, lebo vám už dlho stoja v špajzi? Namočte ich na tri dni do vody a ich chuť bude zase ako predtým.
Aspoň pár tajomstiev pečenia koláčikov sme odhalili a veríme, že vám túto milú činnosť trochu uľahčia. Prajeme radosť z prípravy a tešíme sa na vás pri ďaľšom pokračovaní nášho seriálu „S nami v kuchyni."
Martina Kertészová