Tringelt, tip, tuzér, dýško - rôzne názvy pre rovnaký finančný úkon. V jednoduchosti sa jedná o spôsob odmeny za dobrú obsluhu či jedlo. Z pohľadu hostí aj z pohľadu obsluhy je veľmi často diskutovaná, a názory mnohých sa pri nej rozchádzajú.
Pokiaľ obsluha ani kvalita jedla nenaplní vašu spokojnosť, je celkom prirodzené tringelt nedať. No treba si samozrejme vždy aj uvedomiť, do akej prevádzky vstúpime. Ak vojdeme do pivárne s možnosťou jedla, očakávanie vysokých štandardov nie je na mieste. A pokiaľ aj takáto piváreň prekvapí, treba to dať najavo. Ideálne vo výške 10% zo sumy vášho účtu pri priemernej spokojnosti, 15% pri nadpriemernej.
Je to globálny odmeňovací systém vďaka ktorému dobrá obsluha vie rozoznať vašu spokojnosť. A je to kritérium, ktoré čašníci a barmani zohľadňujú pri výbere svojho pracoviska. Je to celkom prirodzené, ich výplaty často pokryjú len účty a nájomné a z tringeltov doslova žijú. Takže pokiaľ bolo jedlo aj obsluha v poriadku, je slušnosťou túto spokojnosť vyjadriť. Kde nie sú tringelty, nie je totiž ani dobrá obsluha, pretože pracuje tam, kde ich dostane.
Mnohé prevádzky však neprijímajú tip na platobnú kartu. Ak sa vám toto stane, a nemáte pri sebe hotovosť, je úplne normálne a slušné sa ospravedlniť a poďakovať za obsluhu. Často je to pre čašníka vyššou odmenou v rušnom a stresovom prostredí, pretože ho to povzbudí do ďalšej práce.
No pokiaľ je obsluha vyslovene nepríjemná, neochotná prispôsobiť sa vašim požiadavkám a slovíčka ako “Ďakujem” a “Páči sa” sú pre ňu mandarínčina, je zasa namieste, aby tringelt nedostala. Ľudskosť a slušnosť by mala driemať v každom z nás a v gastronómii jej treba dvojnásobok a preto si ju musíme vážiť a vyzdvihovať ju tam kde je.
1. V zahraničí tip často pripočítajú ku vášmu účtu
Pokiaľ ste na obede či večeri v zahraničný, predtým, než budete chcieť odmeniť čašníka tringeltom, skotrolujte, či už nie je zarátaný v účte. Často sa označuje táto daň ako “fee”.
2. Čašníčky, nosiace červenú košeľu zarobia na tipoch viac
Podľa psychologickej štúdie publikovanej roku 2010 v “European Journal of Social Psychology” je červená farba na ženách považovaná za sexy farbu. A pokiaľ je muž obslúžený sexy dievčaťom, profesionalita ide bokom a pekný tringelt je vždy vo vašom vrecku.
3. Obsluhujúci, ktorý sa predstaví svojím hosťom menom, dostane viac
Zdá sa to byť ako nie príliš dôležitý bod ale opak je pravdou. Pokiaľ hostí milo privítate, predstavíte sa im menom a k tomu im odporučíte vaše obľúbené jedlá, vzniká pri stole dôvera ku vašej osobe a hostia sa tak lepšie cítia. A od koho dostanete vyšší tip? Od nervózneho hosťa či toho, čo si užíva?
4. V japonsku je tringelt položený na stole urážkou
Pokiaľ by ste si zašli na svoj nedeľný obed do Japonska, dajte im vašu spokojnosť najavo vložením do bielej obálky. Peniaze voľne položené na stole sú prejavom neúcty až urážky.
5. Slovo tringelt pochádza zo nemeckého slovného spojenia “Trinkgelt”
Dozvedeli ste sa niečo nové? Zaujal vás tento článok? Sledujte ďalšie zaujímavé články o gastronómii.
GastRozhovor #2: Veľká Hollywood klasika v „Malom Ríme“
Pred 2 rokmi ešte maličký rodinný podnik. Dnes pripravený vykročiť do neznáma.
čítať viacMarec - mesiac knihy
Máme internet, smartfóny, tablety. Zabúdame na knihu. Tradičnú formu zhmotnenia myšlienok autorov, určenú ľudom, ktorí chcú vedieť viac. Poďme si zobrať do rúk knihu ... kuchársku.
čítať viac