Prihlásenie na účet

Nový užívateľ? Zaregistruj sa!

zabudli ste heslo?

Zabudnuté heslo

Sokrates : „Nežijeme aby sme jedli, ale jeme, aby sme žili.“

  1. Málo jete

Či už je to z dôvodu že chcete schudnúť, nestíhate, alebo jednoducho nie ste hladný, keď málo jete, tak sami sebe ubližujete a ani o tom neviete. Keď organizmus zistí, že nemá dostatok živín nato, aby fungoval tak ako má, ide do šetriaceho režimu. Začne si ukladať zásoby jedla, ktoré my poznáme ako podkožný tuk, aby z nich v čase núdze mohol čerpať. Začneme priberať a nevieme, z čoho naša najčastejšia reakcia je konzumovať toho ešte menej, aby sme nepriberali viac. Asi vidíte v akom kolotoči sa točíme. Koľko a čo jesť, si môžete pozrieť v predošlých článkoch, ale zapamätajte si, že pravidelná a pestrá strava je dôležitá!

  1. Diétujete

Každý si tým už prešiel. Táto diéta vám pomôže detoxikovať telo! Alebo táto diéta vám pomôže schudnúť! Akýkoľvek bol váš dôvod aby ste začali s diétou, musíte si uvedomiť jednu vec. Diéty sa väčšinou zameriavajú buď k vyradeniu určitého jedla, alebo čisto len ku konzumácii jednej potraviny. Nebudem písať, že každá diéta je zlá, ale dám vám iba jednu otázku. Keď táto diéta funguje, prečo ich potom existuje milión. Diétu by ste mali držať dlhodobo, no problém nastáva pri prejdení na normálnu stravu. Vtedy nastávajú u mnohých ľudí problémy s trávením (pri dlhodobom konzumovaní jeden stravy bez variácie), nechuť k potravinám, alebo jojo efekt.  

 

 

  1. Stravujete sa neskoro večer

Poznáte to. Prídete neskoro z práce a ste takí vystresovaní, že nemáte chuť na nič. Neskoro večer si uvedomíte, že ste dnes poriadne nejedli. Zastihne vás vlčí hlad a vyjete celú chladničku. Keďže sa večer „napcháte“, tak sa ráno zobudíte s plným žalúdkom a na raňajky ani nepomyslíte. Takto sa to opakuje každý večer, pričom sa čudujete, že kilá sa zvyšujú a vy neviete čo s tým. Bohužiaľ, toto je efekt dnešnej uponáhľanej doby, že sa viac staráme o veci okolo nás, ako o nás samotných. Pokiaľ s tým chcete niečo robiť, musíte začať seba stavať na 1 miesto. Pripravujte si jedlo už deň vopred, aby už dnes ste vedeli, čo zajtra budete jesť. Vaše posledné jedlo dňa by malo byť 3 hodiny pred spánkom, aby ste nešli spať s plným žalúdkom. Ak ste hladný pred spánkom, dajte si tvaroh, alebo pohár mlieka, to vám pomôže utíšiť hlad, plus budete ráno hladný, čo vás hneď donúti naraňajkovať sa!

  1. Málo ovocia a zeleniny

Výskumom Millward Braun, sa preukázalo, že Slováci konzumujú príliš málo ovocia a zeleniny. Ich hlavným dôvodom je nedostatok času. Zelenina a ovocie obsahujú veľa látok, ktoré náš organizmus potrebuje a to vlákninu, vitamíny a minerálne látky. Napomáhajú nielen k posilneniu imunity, ale aj k zvýšeniu energie, k zlepšeniu zdravotného stavu a podobne. Vitamínové džúsy neberte ako náhradu za klasické ovocie a zeleninu, pretože obsahujú veľké množstvo cukru a nevyťažíte z nich toľko výživných látok. Skvelou náhradou sú originálne šťavy z ovocia, alebo smoothie nápoje. Tak dajte si k vášmu obedu viac zeleniny a ako desiatku si skúste dať banán, alebo jablko a možno sami objavíte pozitívne účinky týchto jedál. 

 

 

  1. Nedostatok vody

Nedostatok vody môže mať za následok problémy s trávením, bolesť hlavy, zníženú výkonnosť, únavu a mnohé iné. Jeden z dôvodov prečo máme zlý pitný režim je, že podceňujeme jeho signifikanciu pre náš organizmus. Nie je také ťažké mať pri sebe fľašku vody, z ktorej sa každú hodinu napijem.  Nepite nárazovo, ale radšej priebežne!

 

  

  1. Rýchle a zbesilé jedenie

 

Každí z nás, by mal mať čas v kľude si sadnúť a najesť sa, len to bohužiaľ nie vždy tak je. Ako často jete pred televízorom a ani si neuvedomujete, čo jete? Ako často máte na obed iba 5 minút čas, tak rýchlo do seba niečo hodíte, potom máte ťažký žalúdok a cítite sa nekomfortne? Takýto spôsob jedenia prináša iba stres a negatívne vplýva na celý organizmus. Nájdite si čas na konzumáciu svojho jedla. Francúzi jedia svoj obed 4 hodiny a vychutnávajú si ho, zatiaľ, čo nám to trvá dve a pol minúty. Pri správnom a pomalom jedení sa proces natrávenia koná už v samotných ústach. Pomalé jedenie podporuje dlhovekosť, ale zároveň prispieva k tomu, aby sa látky z jedla lepšie a jednoduchšie využili. 

 

 

V ďalšom článku sa dozviete o probléme číslo 5., ktorý sa týka pitného režimu.