Jarné počasie vyhnalo von už aj naše slovenské ovečky. A spoločne s nimi prichádza aj obdobie čerstvej, ovčej bryndze, ktorá nám celú zimu tak chýbala. Slovenská bryndza je unikát, ktorý nenájdeme nikde inde na svete. Je naša. V roku 2008 bola oficiálne bryndza zapísaná do registra chránených zemepisných označení Európskej únie.
Druhy bryndze
Rozlišujeme medzi viacerými druhmi bryndze.
Podľa spôsobu spracovania:
Tradičná bryndza – zvykne sa nazývať aj pravá, salašnícka, domáca či liptovská bryndza. Je vyrobená zo 100 % ovčieho syra. Jej prípravu nájdete nižšie.
Bryndza z pasterizovaného mlieka - jej základom je jeden alebo niekoľko druhov mliečnych baktérií, ktoré sa pridávajú do pasterizovaného ( tepelne ošetreného) mlieka zo zákvasu.
Termizovaná bryndza – nemá žiadne probiotické vlastnosti. Neobsahuje živé mliečne baktérie, pretože zahynuli počas technologického procesu pri vysokej teplote. Nie je to teda pravá bryndza.
Podľa ročného obdobia:
Zimná bryndza – v zime sa ovečky nepasú vonku, a ani nedávajú mlieko. Zimná bryndza teda obsahuje nesolený ovčí syr zo zásob v dubových sudoch a určitý pomer kravského syra. Avšak podľa kódexu, každá bryndza, by mala obsahovať aspoň 50% ovčieho syra.
Letná bryndza – ovce dojené a pasené na lúkach, nám prinášajú najkvalitnejšiu bryndzu. A tá najlepšia je práve v máji.
Správna bryndza nemá byť úplne hladká ako maslo, ale mala by obsahovať malé zrniečka ovčieho syra. To je jej typickou zvláštnosťou, podľa ktorej rozoznáme kvalitnú bryndzu od tej nepravej.
Ako sa vyrába
Tradičná bryndza sa vyrába použitím nepasterizovaného ovčieho syra, ktorý je vyrobený tradičným spôsobom na salaši. Syr sa necháva dozrieť niekoľko dní. Počas zrenia na syre vzniká kôrka, ktorá sa postupne orezáva a povrch syra sa ošetrí. Potom sa syr zlisuje. Je to jedna z najdôležitejších častí technologického procesu. Vtedy zo syra odteká srvátka. Jej prítomnosť v bryndzi by negatívne ovplyvnila chuťové vlastnosti bryndze a dodala by jej horkastú chuť. Vylisovaný syr sa následne zomelie a pridá sa doň soľný roztok. Všetko sa spolu vymieša a vzniká bryndza. Jednoduché? Zdá sa byť, ale každý krok tohto procesu musí byť precízne vykonaný, aby sme dosiahli naozaj kvalitný produkt.
Extrémne výživná
Vedeli ste že konzumácia bryndze dokáže znížiť hladinu cholesterolu? Je to naozaj tak. Počas procesu zrenia a kvasenia bryndze v nej dozrievajú baktérie mliečneho kvasenia (probiotiká), ktoré sú veľmi prospešné pre náš organizmus. Tradičná bryndza obsahuje niekoľko miliárd týchto zdravých baktérií.
Naša ovčia kamarátka je tiež zdrojom kvalitných minerálov, bielkovín, vitamínov B-komplex a mnohých iných. Pri pravidelnej konzumácii pôsobí aj ako prevencia proti rakovine hrubého čreva, cukrovke, rednutiu kostí a zlepšuje imunitu. Tiež dopomáha k zníženiu krvného tlaku.
Rôznorodosť prípravy
S bryndzou si spájame najmä bryndzové halušky. Sú však aj iné jedlá, kde môžeme bryndzu využiť. Skúste si pripraviť bryndzové šúľance so slaninkou, namiesto tvarohových alebo bryndzové pagáče či pirohy. Výborná je tiež bryndzová nátierka z čerstvej bryndze, s jarnou cibuľkou. A čo tak slovenský demikát? Slovenská bryndzová polievka, ktorá je našou národnou. Fantázii sa medze nekladú, aj keď, na bryndzové halušky od mamy nedáme dopustiť.
Nemali by sme bryndzu podceňovať, ale naopak zaradiť ju do nášho bežného jedálnička. Snažte sa vyhľadávať bryndzu kvalitnú, tradičnú, ktorá uchováva v sebe tie najlepšie vlastnosti. Jej sezóna sa práve začala!
Podeľte sa s nami a poraďte našim čitateľom, kde kúpiť dobrú bryndzu alebo kde si môžu vychutnať pripravené jedlo z bryndze a Vaše postrehy zverejníme v ďalšom článku o tomto pokrme v podnikoch.